Zostań rodziną zastępczą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 sierpnia 2017

ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ ZGŁOŚ SIĘ DO NAS

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE

POSZUKUJE !!

WŚRÓD MIESZKAŃCÓW POWIATU BIERUŃSKO – LĘDZIŃSKIEGO KANDYDATÓW DO PEŁNIENIA FUNKCJI RODZINY ZASTĘPCZEJ ZAWODOWEJ POGOTOWIA RODZINNEGO RODZINNEGO DOMU DZIECKA

 

DOWIEDZ SIĘ WIECEJ

Każde społeczeństwo boryka się z problemem dzieci zaniedbywanych, osieroconych i opuszczonych. Rodzina zastępcza stanowi szansę dla każdego opuszczonego czy osieroconego dziecka pragnącego mieć własną i kochającą rodzinę. Taka forma opieki zastępczej jest jednym z najlepszych rozwiązań dla prawidłowego rozwoju dziecka i zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Przyjęcie dziecka do rodziny nie jest łatwą decyzja ponieważ wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Kandydatom zgłaszającym gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej stawia się szereg ważnych pytań na które musza sobie sami udzielić prawdziwej i szczerej odpowiedzi. Oto kilka z tych pytań: Dlaczego chcemy podjąć się tej tak trudnej roli? Jak i czy w ogóle sobie poradzimy z tym wyzwaniem? Jak to będzie wyglądało? Czy potrafimy to dziecko pokochać? Czy damy dziecku wystarczająco dużo miłości i opieki żeby go nie skrzywdzić, tylko mu pomóc. Trzeba wiedzieć czy chcemy to robić i czy jest to słuszna decyzja?

Na te i inne pytania warto sobie odpowiedzieć zanim podejmie się decyzje o przyjęciu dziecka do własnej rodziny. Ważne jest aby mieć jasną świadomość, że czasami może być trudno - tak jak w każdej rodzinie. Mogą pojawiać się problemy, np. gdy dziecko zachoruje, gdy zacznie chodzić do szkoły, gdy pojawią się trudności wychowawcze, czy inne nieprzewidziane wcześniej sytuacje. Przyszli rodzice zastępczy muszą brać pod uwagę wszystkie aspekty dotyczące wcześniejszych negatywnych przeżyć na jakie było narażone dziecko przez własnych rodziców biologicznych. Dziecko, które nie doświadczyło prawdziwej miłości, bezpiecznego i szczęśliwego domu, które było zaniedbywane przez osoby bliskie potrzebuje znacznie więcej czasu aby ponownie zaufać dorosłym. Bardzo ważne jest aby dać dziecku czas na oswojenie się z nową dla niego rzeczywistością. Dziecko nie przychodzi na świat o już ukształtowanych i określonych cechach zachowania. Nie rodzi się dobre lub złe. To przede wszystkim od wychowania przez rodziców, tradycji, zwyczajów i zasad panujących w danej rodzinie zależy jego prawidłowe funkcjonowanie.

Są dzieci, które bardzo potrzebują miłości, ciepła i prawdziwego domu. Jeśli chciałbyś im pomóc – możesz zostać rodziną zastępczą.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-08-29
Data publikacji:2017-08-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Niemiec
Liczba odwiedzin:1018